Demografski trendovi imaju ključnu ulogu u oblikovanju potražnje za nekretninama širom Evrope. Kontinent doživljava značajne promjene u strukturi stanovništva, što direktno utiče na potrebe za stanovanjem i preferencije.
Starenje stanovništva:
Evropa ima jedno od najstarijih stanovništava u svijetu. Prema podacima Eurostata, medijana starosti u EU-27 iznosila je 44,1 godinu u 2021. godini, pri čemu su zemlje poput Njemačke, Italije i Grčke imale neke od najviših medijana starosti, sa 45,9, 47,3 i 45,6 godina, respektivno.
Ovo starenje stanovništva dovelo je do povećane potražnje za domovima za penzionere, objektima za stara lica i nekretninama sa medicinskim sadržajima. Tržište luksuznih nekretnina se prilagođava nudeći visoko kvalitetne zajednice za penzionere sa vrhunskim sadržajima.
Distribucija bogatstva:
Starije populacije u zapadnoj Evropi uglavnom imaju veće raspoložive prihode i značajno akumulirano bogatstvo, što podstiče potražnju za luksuznim nekretninama. Prema podacima Evropske centralne banke, neto bogatstvo po domaćinstvu u evrozoni u prosjeku je iznosilo oko 229.200 evra u 2020. godini, uz primjetne razlike između regiona.
Bogatiji penzioneri sve više traže nekretnine u mediteranskim zemljama poput Španije, Italije i Crne Gore, privučeni povoljnom klimom i visokim kvalitetom života.
Urbanizacija i migracije:
Urbanizacija nastavlja da podstiče potražnju za stambenim nekretninama u velikim evropskim gradovima. Prema podacima Ujedinjenih nacija, 75% evropskog stanovništva je živjelo u urbanim sredinama u 2020. godini, a predviđa se da će taj procenat porasti na 84% do 2050. godine.
Glavni gradovi poput Londona, Pariza i Berlina privlače značajnu unutrašnju i međunarodnu migraciju zbog ekonomskih prilika i dinamičnog načina života. Ovaj priliv ljudi povećava potražnju kako za luksuznim, tako i za pristupačnim stanovanjem.
Nasuprot tome, ruralna područja i manji gradovi bilježe depopulaciju, što dovodi do manje potražnje i potencijalno potcijenjenih tržišta nekretnina. Zemlje poput Mađarske i Poljske doživljavaju takve trendove, stvarajući mogućnosti za investitore koji traže dugoročni rast.
Migracioni obrasci:
Evropa bilježi značajnu imigraciju iz zemalja van EU, vođenu ekonomskim prilikama, političkom stabilnošću i kvalitetom života. Zemlje poput Njemačke i Švedske bile su glavne destinacije za imigrante, što doprinosi potražnji za stanovanjem.
S druge strane, zemlje sa ekonomskim izazovima, kao što su Grčka i Italija, bilježe veće stope emigracije, što može negativno uticati na lokalna tržišta nekretnina. Međutim, povratak iseljenika i ulaganje dijaspore takođe mogu stimulisati potražnju na ovim tržištima.
Sloboda kretanja unutar EU olakšava relokaciju među državama članicama, utičući na potražnju za nekretninama u regionima sa povoljnim ekonomskim i socijalnim uslovima.